TÜY BAKIMI VE GENEL BAKIM :

Bütün kedilerin dökülmeye hazır tüylerin toplanması ve olabilecek pirelerin temizlenmesi için tüy bakımına ihtiyaçları vardır.
Tüy bakımı tüy tiplerine göre farklılıklar gösterir. Tüy tipleri kabaca üç grupta toplanabilir; kısa tüyler, yarı uzun tüyler, uzun tüyler. Yerli kediler genellikli kısa ve yarı uzun tüylü tipten, dış orijinli kediler uzun tüylü tiptendir.
Kediyi tüy bakımına alıştırmak için işe yavruyken başlamak ve fırçalamanın ardından onunla biraz oynayarak bunun bir ilgi olduğunu anlamasını sağlamak yararlı olur.
Tüy bakımı için gerekli olanlar fırça kısa kıllı, tarak tahta saplı metal dişli olmalıdır.
Uzun tüylü kediler için kalın dişli, pire ayıklamak içininse dişli iki tip tarak vardır.
Kısa tüylü bir kedinin bakımı basittir. Haftada bir de her ihtimale karşı pire tarağı ile taranması gerekir.
Yarı uzun tüylü kedilerde genellikle yünümsü alt tabakası bulunmadığı için bunların fırçalanması tavsiye edilmez. Ayrıca sık da taranmamalıdırlar.
Uzun tüylü kedilere düzenli tüy bakımı yapılması hem görünüşleri hem de sağlıkları için gereklidir. Bu tüy tipindeki kedilerin tüy bakımı özellikli ilk ve son baharda her gün itina ile yapılmalıdır. Böylelikle tüy dökümü sırasında kedinin yalanırken, dökülen tüyleri yutması ve midesinde tüy yumağı oluşması önlenir.
Bakım en az günde bir kere yapılmazsa tüyler kıtıklaşır, daha sonra bunların ayıklanması genel anestezi gerektirir ve ortaya belki de tüysüz bir kedi çıkar.
Çünkü kıtıklaşmış tüyleri ayıklamak için ekseriya kürkü tıraş edip büyük ölçüde azaltmak gerekir. Düğümler varsa, bunlar parmaklarla veya küt uçlu bir şişle açılmaya çalışılmalıdır. Eğer açılmayan düğümler olursa bunlar küt uçlu bir makasla kesilir, ancak iş bu duruma gelmemelidir.
Tüyler yattıkları yönün aksine fırçalanır. Açık renkli kedilerde lekeleri gidermek için biraz talk pudrası kullanılır ve pudra iyice fırçalanarak çıkartılır. Koyu renkteki kedilerde yağ lekeleri alkollü bir pamukla silinerek çıkartılabilir. Hemen arkasından kadife veya ipekli kumaş parçası ile parlatılır.
Baş çevresindeki tüyler öne doğru fırçalanarak yüz etrafında bir çerçeve oluşturulur. Kuyruk özel itina ister. Mamasına haftada bir kez, bir çay kaşığı zeytinyağı katmak tüylerin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Düzenli tüy bakımının bir diğer faydası da evde uçuşan tüylerin azalması ve elektrik süpürgelerinin sık sık tıkanmamasıdır. Döşeme ve halılarda yinede tüy kalıyorsa bunlar lastik eldivenle hafifçe silinerek toplanabilir ve eldiven suda çalkalanarak kolayca temizlenir.
Bakım sırasında kulak ve gözler de incelenmeli, gerekiyorsa temizlenmelidir.


Pire :
Özellikle uzun tüylü ve koyu renkli kedilerde pireleri görmek zordur. Ancak pireleri, tüy altına bıraktıkları küçük siyah noktalar halindeki pisliklerden anlayabiliriz. Pire tarağı ile tarandığında bu noktalar tarakta toplanarak kedide pire bulunduğunu belli eder. Kediyi pireden temizlemek için kedilere uygun
bir toz insektisid kullanılır.(bize danışmadan asla yapmayınız) Kediyi büyük bir gazete kağıdı üzerine koyarak tozu tüy diplerine gidecek kadar serpmeli, beş dakika beklenildikten sonra iyice fırçalayıp tarayarak bütün tozun çıkması sağlanmalıdır. Bu işlemin üzerinde yapıldığı gazete kağıdı hemen yok edilmeli veya kağıda dökülen pireler, dezenfektan dolu bir kaba dökülmelidir.
Eğer kedide pire bulunduysa aynı işlem bir hafta sonra tekrarlanmalıdır. Eğer sürekli olarak pire tozu uygulanmasına rağmen kedi yine pireleniyorsa yatağı, örtüleri ve oturduğu yerler incelenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
- Kedinizin iç ve dış parazit tedavisi ve her türlü problemi için bize danışabilirisiniz.

Tüy Yumağı :
Eğer uzun tüylü bir kedi, ölü tüylerinin alınması için sürekli tüy bakımı görmezse, yalanma sırasında bu tüylerin büyük bir kısmını yutar ve böylece midesinde ve bağırsakların da tüy yumağı oluşabilir.
Tüy yumağı yuvarlak kesitli, uzun, kıtıklaşmış tüy birikimidir. Kediler genellikle bunu kusmayı başarırlar. Ancak bunu başarabilmeleri için ot yemeleri lazımdır. Bu bakımdan bütün kedilere her zaman ot temin etmek çok önemlidir. Bahçesi olmayan evlerde bile kutu veya saksılarda mutlaka ot yetiştirilmelidir.
Ot midedeki ekşiliği alır ve kedinin tüy yumağını çıkarmasını sağlar. Kedilerin en sevdiği ot türü Dactylis Glomereta dır. Bunun tohumları kolaylıkla elde edilebilir.
Günde bir kez bunun için özel üretilmiş ürünler vermek yumağın mideden atılmasına yardımcı olur.
-Kediniz için gerekli her türlü ihtiyacı bize bildirebilirsiniz.

Bazen tüy yumağı bağırsağa iner veya kusulamayacak kadar büyüyebilir. Eğer mide şişkin ve gergin görünüyor, hayvanda tüy yumağı olduğundan şüphe ediliyorsa veteriner hekime başvurmak gerekir. PATİ PET VETERİNER KLİNİĞİ
Sorun lavman uygulaması ile çözülemezse ameliyat gerekebilir.
Kediyi bu rahatsızlıklardan korumak için düzenli ve iyi bir tüy bakımı ile kürkünün mümkün olduğu kadar dökük tüylerden arındırılması gerekmektedir. Bunun için ölü tüyleri açığa çıkartmak amacıyla parmak uçları kullanılarak deriye tüylerin yatma yönünün aksine doğru masaj yapılır. Sonra tüyler ince dişli bir tarak ile toplanır. Dana sonra dökük tüylerin tamamen toplandığından emin olmak için kedinin üstü nemli bir bez ile silinir. Bu işlemler her gün tekrarlanır.

Katran :
Bazen kedilerin ayaklarına katran veya zift bulaşabilir. Bu maddeler zehirli olduğundan, kedinizin kendi kendini temizlemek için yalanmaya başlamadan temizlenmelidir.
Önce küt uçlu bir makasla katranın birbirine yapıştırdığı tüyler kesilmeli, sonra kalan katran yavaşça ovularak çıkarılmaya çalışılmalıdır.
Bir başka çare de ayakları temiz bir pamuk kullanarak yarı ılık tuzlu su, yarı zeytinyağı karışımı ile yıkamaktır. Bütün katran çıkıncaya kadar işlemi birkaç kez yinelemek gerekebilir.
-Kedinizin sağlığı için gerekli tüm tıraş ve kontrolleri için bizden randevu alınız. PATİ PET VETERİNER KLİNİĞİ

Boya:
Kedinizin tüyüne veya ayaklarına bulaşmış olan boyayı çıkartmak için parafin, terabantin, kerasene veya boya temizleyicileri kullanılmamalıdır.
Bunlar da zehirli madde içerdiğinden kediniz için zararlı olup tüylerinin dökülmesine sebep olur, derisini tahriş eder.
Kuru bir bezle boyayı olabildiğince çıkartıp kedinizi acilen PATİ PET VETERİNER KLİNİĞE getirmeniz gerekir.
Kedi orayı yalarsa zehirlenebilir. Emülsiyon boya, henüz ıslakken, bol miktarda ılık su ve süngerle kedinizin tüylerinden çıkartılabilir.
Bu işlemden sonra kedi çok iyi kurulanmalıdır. Boya bulaşmış yerler küçükse en iyi temizleme şekli küt uçlu makasla, etkilenmiş tüyler kesilip sabırla yeniden uzamaları beklenir.
Kedinizi hiçbir zaman yeni boyanmış odada kapalı bırakmamalısınız, havadaki kokudan rahatsızlanabilir.
Kediler ve boyalar; özellikle kurşun içeren boyalar, birbirlerinden uzak tutulmalıdır.

Bazı Uyarılar:
Dezenfektan kullanırken dikkatli olun, kuvvetli pnehol preparasyonları ile temas ederse kedi ölebilir.
İnsektisid olarak sadece kediye uygulanabilecekleri özellikle belirtilmiş ve zararsız oldukları garanti edilmiş olanları kullanın. DOT içeren ensektisidler öldürücü olabilir.
Evde morphine bulunuyorsa, bunu kedinizin kesinlikle ulaşamayacağı bir yerde tutun, çünkü kedi derhal ölür.
Kedinin elektrik sobaları ve elektrik telleri ile oynamasına izin vermeyin.
Telle korunmamış balkon ve teraslar tehlike yaratabilir.

Adresimiz

Atatürk Mh. Turgut Reis Cd. 48 / A
Karesi / Balıkesir
Konumumuz

Telefonumuz

0 266 245 9 333

Sosyal Medyalarımız
Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi
09 : 00 / 19 : 30


2019 © İLTAWEB