Köpekler ;

Genel bilgileri


Köpek Eğitiminde Kullanılan Temel Kurallar :

K
öpek Eğitiminde Uygulanan Temel Kurallar
1) Komut verilirken, kısa ve kesin olarak verilmelidir
Hatalı olan komutları konuşurken kullandığımız uzun cümlelerle vermek.
2) Komut verilirken ses tonu çok önemlidir.
Önemli olan istenilen komutu verirken vurgulanmasıdır.
Bu konunun yanlış değerlendirilerek komutların azarlarcasına verilmesi de doğru değildir
3) Verilen komutlar her zaman aynı olmalı, bir komut için farklı kelimeler kullanılmamalıdır.
4) Köpek hiç bir zaman kandırılmamalıdır, bu konu özellikle köpeğin güvenini kazanma açısından önemlidir.
5) Verilen komutlar hareketlerle desteklenmelidir. Böylece köpek alışkın olduğu sözlü komutları görsel olarak da algılayabilir.
6) Komutların başarısı tekrar sayısına bağlıdır, eğitimin temeli tekrarlarla güçlenir.
7) Eğitim süresi köpeğin ilgisine göre ayarlanmalıdır. Köpeğin ilgisini aşan sürelerde ters tepkiyle karşılanabilir.
8) Ödüllendirmek her zaman için eğitimin ilerlemesi bakımından çok önemlidir.
En iyi ödüllendirme şekli onun çok iyi bildiği aferin vb. kelimeleri kullanmak ve mimiklerle ona bunu hissettirmektir.
9) Eğitim belli bir program içerisinde seyretmelidir
Bir komut tam olarak öğretilmeden diğer komuta geçilmemeli, ancak verilen komut bir sonraki komutun temelini de oluşturmalıdır.
10)Ceza, köpek eğitiminde en son başvurulacak yöntem olmalıdır.
Ceza olarak hayvan dövülmemeli, aksine yanlış yaptıktan hemen sonra köpeğin psikolojisinden bilindiği üzere hoşlanmadığı bir şey yapılmalıdır.
Böylece köpek yanlış yaptığının bilincine varır. Bunun için en güzel örnek köpeği bağlamak, tasmasını kısa tutmak vb. dir. Cezalandırmak amacıyla söylenen sözler mimiklerle desteklenmelidir.
Pek çok köpek yanlış bir şey yaptığı zaman, ya bir yerlere saklanır ya da azarlanacağı sırada bakışlarını devamlı olarak sahibinden kaçırır.
Böyle bir davranış karşısında hemen yumuşamamalı ve hak ettiği cezayı vermelidir. Pek çok eğitim kitabında köpeği cezalandırmak için yanlış olarak köpeğin kıvrık bir gazete kağıdıyla dövülmesi önerilir.
Doğru olan, hayvana karşı gazeteyle hareketin yapılması ancak gazetenin köpeğe dokundurulmamasıdır. Yanı sıra gazetenin yere vurulması da önerilmektedir.
11) Köpek eğitiminde fazla güç kullanılmamalı, köpek direnç gösteriyorsa bunun nedeni araştırılarak ortadan kaldırılmalıdır.
12) Köpek kesinlikle dövülmemelidir.


Köpek Eğitiminin Püf Noktaları :

K
ÖPEK EĞİTİMİ
Köpek eğitimi denilince hemen herkesin aklına ilk olarak sahibinin her dediğini kayıtsız şartsız yerine getiren çok zeki köpekler gelir. Oysa hiç kimse bu deyimle ne denilmek istendiğini tam ve doğru olarak bilmemektedir.
Kimi köpek sahibi, eğitilmiş bir köpeği tanımlamakta güçlük çekerken, kimileri bu tanımı abartarak eşsiz bir varlığı anlatmaktan geri kalmazlar. Peki ya sizce eğitimli bir köpek nasıl olmalıdır?
Eğitimli bir köpek, doğallığını kaybetmeden sahibinin isteklerini yerine getiren, verilen komut veya görevlerin önemini bilerek yapan köpektir.
Köpek Eğitimi ise, köpeğin yeteneklerini değerlendirip geliştirerek ona belirli işaretler karşısında nasıl davranması gerektiğini en basit yöntemlerle öğretilmesi anlamındadır.
Köpek eğitmeni köpeğin ırkını, cinsini, yaşını, cüssesini, psikolojisini göz önüne alarak eğitimi yapan kişidir.

Köpek Eğiticisinin Özellikleri:
1) Köpek eğitimi ilgi gerektirir:
Köpekle uğraşacak insanın köpekle yeterince ilgili olması gerekmektedir. Aksi takdirde eğitimi tamamlamadan bırakabilir.
2) Köpek eğitimi sevgi ister:
Olmadığı durumlarda bu iş eğitimden çok, hem köpek hem de köpek eğiticisi için işkence olur.
3) Köpek eğitimi sabırlı olmayı gerektirir:
Eğitim kurallarını bilmeyen kişiler, eğitimin kısa süreceğini düşünerek eğitime başlarlar ve sabırsız davrandıkları için başarısız olurlar.
4) Köpek eğitimi sağlıklı bünye gerektirir:
Eğitim, ancak sabahın erken veya akşamın geç saatlerinde yapıldığında verimli olur. Bunun nedeni köpeklerin sabah saatlerinde daha dinç ve neşeli olmalarıdır.
5) Köpek eğitimi yeterli bilgi gerektirir:
Bilgisizce eğitime başlandığında, eğitici ne kadar çaba gösterirse göstersin köpek ne istendiğini anlayamayacağı için, istenileni algılayamaz ve yerine getiremez.
6) Köpek eğitimi uyumlu olmayı gerektirir
7) Eğitimci kendisini köpeğin özellikleri doğrultusunda geliştirebilme yeteneğine sahip olmalıdır.
- Köpek eğitiminde bir diğer önemli kriter köpeğin yaşı, cinsiyeti ve ırkı, eğitimin sınırı arasındaki ilişkidir.
- Küçük köpekler büyüklere oranla eğitime daha fazla yatkındırlar. Ancak bu büyük bir köpeğin eğitilemeyeceği anlamına gelmez.
- Küçük köpeklerde, köpek sahibi veya eğitici köpeği kendi genel istekleri doğrultusunda eğitebilir. Oysa yaşça büyük olan bir köpek yalnızca belirli komutlarla eğitilebilir.
- Köpeğin cinsiyeti ve ırkı yapılmak istenilen eğitim bakımından önemlidir. Örneğin dişi köpekler kızgınlık ve gebelik dönemlerinde kendilerini garip hissedecekleri için verilen komutla fazla ilgilenmezler.
- Köpek ırkı verilmek istenilen eğitime uygun olmalıdır.


Köpek Seçimi Nasıl Yapılmalı

K
öpek Seçimi
Son yıllarda evlerde beslenen köpek sayısı önemli oranda artmıştır. Bu artışı bir tek nedene bağlamak mümkün değildir. Hayvanların insan yaşamındaki rolleri yaşa ve ilgi alanına göre değişir bazı bireylerin özgüveni artarken bazıları da dokunma duyusu ve sevgi açısından tatmin olurlar. Yalnız yaşayanların ise köpeklerini çocuk ya da arkadaş yerine koydukları bilinir. Özünde insanların birbirleri ile olan ilişkilerinden çok farklı olan insan ve hayvan beraberliği zamanla gerçek bir dostluğa dönüşebilir. Köpek sahibi olmak dışarıdan bakıldığında çok kolay görünür. Çevrenize şöyle bir baktığınızda her yanınızın yavru köpeklerle dolu olduğunu, hatta bir kısmının sokaklarda serbestçe dolaştığını gözlersiniz. Bunlardan birisini alıp bir kafese koymak çok basit olabilir ancak tabi ki köpek sahibi olmanın en iyi yolu değildir. < Alacağınız yavrunun ailenizin yeni üyesi olacağını ve ortalama 10-15 yıl boyunca sizinle birlikte yaşayacağını dikkate almalısınız. Köpek almadan önce değerlendirilmesi gereken faktörler şunlardır; bunları öncesinde kendinize sorup daha sonra PATİ PET VETERİNER KLİNİĞİ ne danışarak uygulamaya geçebilirsiniz.
Köpek alma nedeni :
Yavru köpek almadan önce tercihleriniz, yaşam tarzınız ve çevrenizi değerlendirmeniz gerekir. Alacağınız köpek evinizin bireylerinden biri olmalı ve ne siz ne de köpeğiniz birbirinizin yaşamını engellememelisiniz. Pek çok kimse fazla irdelemeden köpek sahibi olup, daha sonra bakımını üstlenemeyeceğini anlayarak köpekle ilgilenmemektedir. Böyle durumlarda köpek devamlı yer değiştireceği için mutsuz olur.
Cinsiyet seçimi :
Alacağınız köpeğin cinsiyetine karar vermeden önce alma nedeniniz iyice belirlenmelidir. Amacınız üretime yönelikse seçiminizi dişi yönünde yapmalısınız. Eğer boş arsada bekçilik yapacak ise seçiminiz erkek ten yana olmalıdır (istenmeyen çiftleşmelerle karşılaşmamak için) Sizin için köpeğinizin cinsiyeti önemli değilse, dikkat etmeniz gereken nokta kızgınlık dönemlerinde dişilerin kontrol altında tutularak istenmeyen çiftleşmelerin önlenmesidir.
Irk seçimi :
Köpek seçerken doğru yaklaşım, moda olan ırka ait tüm özellikleri taşıyan en iyi köpeği değil, eviniz, siz ve yaşam stiliniz için en iyi olan köpeği seçmektir. Sizin ilgi ve sevginize çok fazla gereksinimi olan bir köpek mi yoksa kişiliği gelişmiş, ilgiye fazla gereksinim duymayan bir köpek mi istersiniz? Bazı köpekler aktifken bazıları sürekli uyumayı tercih ederler. Önemli olan sizin için hangisinin pozitif, hangisinin negatif değer olduğunu net olarak belirleyebilmenizdir. Kendinize ne istediğinizi sorduktan sonra alacağınız köpeğin ırkını saptamak pek zor değildir.
Saf ırk mı yoksa melez mi? :
Köpeğinizin saf ırk ya da melez olması kişisel tercihlerinizle birlikte ekonomik durumunuza da bağlıdır. Saf ırkların özellikleri bilindiği için size, yaşamınıza ve amacınıza uygun köpeğin seçimi daha kolay olabilir. Melez köpeklerin görüntü ve davranışlarının büyüdükçe değişebileceğini ve düşlediğiniz köpek olmayabileceğini dikkate almalısınız. Saf ırk almaya karar verdiğinizde istediğiniz ırkın fiyatının bütçenize uygun olması da seçiminizi etkileyecek önemli bir faktördür. Saf ırk almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da yavrunun anne ve babasının akraba olmamasıdır. Akrabalar arası çiftleştirme ile olumlu genler kadar olumsuz olanlar da etkinlik kazanır ve kısırlık, davranış ve görüntü bozuklukları, hastalıklara karşı direnç azalması gibi problemler ortaya çıkabilir.
Ailenin yaşadığı bölge :
Bölge, özellikle kesin olarak dışarıya çıkması gereken büyük köpeklerin bakımı açısından önem taşır. Günlük yürüyüş ve tuvalet gereksinimleri için, kalabalık ve trafiği göz önüne alarak dikkatli bir değerlendirme yapmak doğru olur. Eğer bir şehirde ve bir apartman dairesinde oturuyorsanız alacağınız küçük yavru köpeğin büyüyeceğini ve iri cüsseli köpeklerin çoğunun eksersize gereksinimi olacağını göz önüne almalısınız. Eksersiz yaptırabileceğiniz uygun bir yerde oturuyorsanız bile komşuları rahatsız edebileceği olasılığını değerlendirip dikkatli seçim yapmanız gerekir.
Ekonomik boyutu :
Alımının dışında bakımı ile de aileye getireceği ekonomik külfet baştan itibaren göz önünde bulundurularak köpek almaya karar verilmelidir. Bu nokta göz önünde bulundurulmadığı taktir de ilerde istenilmeyen durumlarla karşılaşılabilir.
Ailedeki birey sayısı, cinsiyetleri :
Öncelikle ailedeki bireylerin tümünün köpek almaya istekli ve ilgili olmaları gerekir. Bunun yanın da ailedeki birey sayısı, bireylerin yaşları ve cinsiyetleri de köpek seçiminde etkili olması gereken önemli unsurlardır. Evde küçük yaşta çocuk varsa, agresif olmayan ve çocuklarla ilişkilerinin iyi olduğu bilinen ırklar tercih edilmelidir. Birey sayısı fazla ise köpek fazla sayıda farklı davranışa maruz kalacağından, uyumlu olan ırklar seçilmeli.
Aile bireylerinin köpeğe karşı davranışı :
Tüm aile bireylerinin köpeğe karşı davranışları aynı olmalıdır. Özellikle ceza (şiddet yok) verilirken bireylerin hepsi buna uymalıdır.
Köpeğin sahibine ilgisi :
Köpek tüm aile bireylerine ilgi gösterir, ancak bu ilginin düzeyi farklı olabilir. Bazen köpekler aile büyüğünü daha çok benimser veya karşı cinse ilgi gösterebilirler.
Sahibinin köpeğe karşı ilgisi :
Genellikle ailenin tüm bireyleri köpekle ilgili oldukları halde, köpeğin asıl sahibinin köpek ile daha fazla ilgilenerek güven duygusunu kazandırması gerekir.

Köpeğin kıskançlığı :
Büyük yaşlardaki köpekler için kıskançlık bazen hoş bazen de istenmeyen bir özellik olarak değerlendirilir. Bu alışkanlığın giderilmesi için köpeğe küçük yaşlardan itibaren kıskanmaması gerektiği öğretilmelidir.
Niçin köpek istediğinizi belirledikten sonra önemli olan sağlıklı ve insanların yaşam koşullarına adapte olabilecek bir köpeği nasıl seçeceğinizdir. Bu bir dizi iyi gözleme dayanır. Alacağınız köpeğin temel olarak tam sağlıklı olup olmadığını anlamak için PATİ PET VETERİNER KLİNİĞİ tarafından muayene edilmesi yerinde olur. Bunun yanı sıra siz de aşağıdaki noktalara dikkat ederek sağlıklı bir köpeğe sahip olabilirsiniz.

Tüy :
Yumuşak, parlak ve düzenli olmalı. Karışık ya da bariz dökülmeler olan kıl örtüsü, köpeğin yeterince beslenemediği ya da aldığı besinden yararlanamadığı yani sağlıklı olmadığı anlamını taşır.

Deri :
Deri düzgün, yarasız olmalı, kabuklar bulunmamalıdır. Kıl diplerinde tuz ya da karabiber benzeri görüntü pire yumurtası anlamındadır ancak aktif pireler görülmeyebilir. Deri döküntüleri, kızarıklıklar mantar enfeksiyonları, uyuz vb. deri hastalıklarını belgeler. -

Gözler :
Sağlıklı gözler temiz ve parlaktır. Sulu ve ışığa duyarlı olmaları gerekir. Gözün korneanın (şeffaf kısım) görüntüsünün doğal olması önemlidir.

Kulaklar :
Temiz olmalı ve kötü kokmamalıdır. Kirli ve mumsu bir akıntı olan kulaklar hastadır ve köpekler patileriyle sürekli kulaklarını kaşırlar. Bazı yavrular sağır doğarlar. Test etmedikçe bunu anlayamazsınız. Ellerinizi kulaklarının üzerinde çırpın ve doğal bir yanıt bekleyin. Yanıt alınamıyorsa bir Veteriner Hekime başvurmanız gerekebilir.

Burun :
Soğuk ve nemli olmalıdır. Burun akıntısı ve öksürük hastalık belirtisidir.

Dişler :
2-8 haftalık bir yavrunun ağzında 24 süt dişi vardır, 4-7 aylık olduklarında bu dişler düşer ve yerlerini kalıcı dişler alır. Bu işlem 1 yaşlı köpeklerde tamamlanır.
Dişler düzgün, temiz ve beyaz, diş eti pembe ve kanamasız olmalıdır. Kırmızı diş eti enfeksiyonu, beyaz diş eti de anemiyi belirtir. Bazı köpeklerde pigment birikimi nedeni ile diş etleri koyu lekelidir. Bu normal bir durumdur. Periyodik olarak PATİ PET VETERİNER KLİNİĞİ tarafından dişler kontrol edilerek gerekli olan temizleme, çekim gibi işlemler yapılmalıdır.


Parazitler :
Dolu, şişkin bir mide veya bir sindirim problemi iç parazitlerin belirtisidir.
Anüs çevresinde parazitler görülebilir ve ishale neden olabilirler.
İshal önemli bir problem olarak değerlendirilmeli ve PATİ PET VETERİNER KLİNİĞİNE başvurulmalıdır.
Davranışlar:
Alacağınız yavrunun davranışları çok büyük önem taşır.
Yavrular genellikle oyuncu, neşeli ve sokulgandırlar.
Bazıları ise yabancılarla karşılaştıklarında sadece durur ve bakarlar.
Bu durum utangaçlık olarak nitelendirilmemelidir.
Utangaçlık, korkma, kaçma ve saklanma davranışları ile belli olur.
Böyle davranan, enerjik, meraklı ve oyuncu olmayan bir yavru ya hastadır ya da davranış problemleri vardır.
Diğer bir problem de agresif köpeklerdir.
Genç köpekler hatta yavrular derinden gelen bir hırlama ile sizi durdurmaya çalışıp, ısıracaklarını haber verebilirler. Böyle köpeklerden kaçınmalısınız.
Ancak alacağınız köpeği koruyucu amaçla alıyorsanız bu özellikten yararlanabilirsiniz.
Almaya karar verdiğiniz yavruyu önce gözleyiniz, sağlıklı ise size meraklı ve arkadaşça davranacaktır.
Onu ellerinizle başınızın hizasına kadar kaldırın ve daha sonra tekrar yere bırakın, sizi izleyecek ve ona dokunmanızı isteyecektir. Oynamaya çalışın.
İyi huylu ve uyumlu bir köpek size yanıt verir.
Sırtının üzerinde yuvarlanır, patileri ile size dokunur, tırmanmaya ve yüzünüzü yalamaya çalışır.
Kendine güvenli ve mutlu bir köpek sizin için yaşam boyu sağlıklı bir arkadaş olacaktır.

Adresimiz

Atatürk Mh. Turgut Reis Cd. 48 / A
Karesi / Balıkesir
Konumumuz

Telefonumuz

0 266 245 9 333

Sosyal Medyalarımız
Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi
09 : 00 / 19 : 30


2019 © İLTAWEB